LULET E VERES PDF

Posted by Admin on e pasdites with 62 comments so far Lulet e Veres-Naim Frasheri Lulet e veres Besoj ne nje zot e tjeter ska,kjo vjersh me detyron te besojm sepse me besim ka qdo gje, andaj besojm ne birin e zotit i cili u be njeri por qe njeriun ta bej te lir na nevoiteshin keto te mira:Ta duam njeri-tjetrin,ta nderojm,te ruajm nder sepse duke e dashur njeri-tjetrin ateher e duam edhe zotin. Yjet E Bukura Permes vjershes poeti bekon yjet te cilen e pim me shoqeri she na meson edhe neve te dijm te falenderojme P. Sh:Uji qe buron nga larg zoti te derguar,hapi zemrat e gjithve, Ha zbrit te lutem nga qielli,te dijm te themi qe je zot i vertet qe te permirsohemi me ty te gezojm kete jet. Abaz Aliu Poeti ne kete vjersh e shpreh qendrimin e Aliut me fjalen e then se ishte i gjall i perendis i cili me ne fund vdiq,sepse Shqiperia e deshi Zotin. Te Vdekurit Vdekja mundon te kaplon te hidheron,kalon kjo jet e ik si flet,njeriu mundohet kerkon punen e vet e me ne fund vdes.

Author:Meztigrel JoJokasa
Country:Romania
Language:English (Spanish)
Genre:Love
Published (Last):9 August 2006
Pages:53
PDF File Size:5.15 Mb
ePub File Size:11.89 Mb
ISBN:973-6-21967-784-4
Downloads:99288
Price:Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader:ZulkirrYjet E Bukura Permes vjershes poeti bekon yjet te cilen e pim me shoqeri she na meson edhe neve te dijm te falenderojme P. Sh:Uji qe buron nga larg zoti te derguar,hapi zemrat e gjithve, Ha zbrit te lutem nga qielli,te dijm te themi qe je zot i vertet qe te permirsohemi me ty te gezojm kete jet.

Abaz Aliu Poeti ne kete vjersh e shpreh qendrimin e Aliut me fjalen e then se ishte i gjall i perendis i cili me ne fund vdiq,sepse Shqiperia e deshi Zotin. Te Vdekurit Vdekja mundon te kaplon te hidheron,kalon kjo jet e ik si flet,njeriu mundohet kerkon punen e vet e me ne fund vdes. Por nje shpres keni te zoti i vertet sepse pasi qe te vdesim tek aj me u perpjek. Pra lutet qe te varet i shohin vet ne jet,kjo ben me dije se njeru vdes ndersa shpirti jeton.

Gjuha Jone Me gjuh te luftojm kombin ta mbrojm dhe me dituri te prijm. Pra nena thot te mesojm te dijm diturin sepse qdo koh lyp drit.

Dhe kjo drit do te na sjell te gjithve miresine qe ta largojm erresiren per ta fituar driten. Perendia Duke e njohur perendin e largojm mjerimin ne qdo ane. Nje zot eshte gjithkund i verber e smund tw shoh i ditur.

Shpreh Poeti thot:se nese kemi shpres tek zoti,shqiperia do te ndertohet te lulzon me drejtsi shpres. Tradhtaret Poeti na meson se si te dim te fillojm te mesojm,te durojm te mos behemi tradhtar P.

CTHULHUTECH DARK PASSIONS PDF

“Lulet e verës” – Naim Frashëri

.

ARTHUR NILSON CONCRETO PRESFORZADO PDF

Lulet e verës

.

ADXL330 DATASHEET PDF

Lulet per Diten e Veres, manushaqja dhe karakaftja

.

Related Articles